Dawid 1„Lecz Ittaj odpowiedział królowi: Jako żyje Pan i jako żyje mój pan, król, że będę tam, gdzie będzie mój pan, król, czy na śmierć, czy na życie; tam będzie twój sługa” (2. Samuela 15,21).

Słowa te wypowiedział Ittaj Gittejczyk do Dawida. Patrząc z ludzkiego punktu widzenia nie miał on w sytuacji, w której znalazł się Dawid wielu powodów do podjęcia takiej decyzji:

 

  • Ittaj  pochodził z Gad, miasta Filistynów, którzy od długiego czasu byli zażartymi wrogami Izraela. Gad było także miastem pochodzenia olbrzyma Goliata, którego Dawid zabił przed wielu laty.
  • Król Dawid był w tym czasie niechcianym mężem. Musiał uciekać z Jerozolimy, ponieważ jego syn Absalom dokonał rebelii, aby zająć tron ojca. Popularność Dawida jako króla znalazła się obecnie w dołku. Ludzie byli przeciwko niemu. Absalom przeciwnie, był sympatycznym, popularnym i atrakcyjnym mężem, który obwołał się królem.
  • Ittaj znał króla Dawida od krótkiego czasu. Nie był on zaufanym przyjacielem Dawida. Wydaje się, że dopiero wczoraj przybył do Dawida z 600 żołnierzami i poprzysiągł mu swoją wierność.
  • Dawid nie rozkazał mu ani go nie prosił o to, aby przy nim pozostał. On ostrzegł Ittaja przed niebezpieczeństwami oraz zapewnił go, że jego odejście nie sprawi mu przykrości (wiersz 20).

Odpowiedź Ittaja była jasna: “Jako żyje Pan i jako żyje mój pan, król, że będę tam, gdzie będzie mój pan, król, czy na śmierć, czy na życie; tam będzie twój sługa. (wiersz 21).

Ta wzruszająca odpowiedź pozwala nam chrześcijanom zastanowić się, czy my żyjemy w tak szczerym poświęceniu dla Pana Jezusa. Wiemy, że kiedyś żyliśmy bez Boga, a według sposobu myślenia byliśmy nawet wrogami Bożymi. Ale przez krew Zbawiciela zostaliśmy z Nim pojednani (Efez 2). Po nawróceniu zauważyliśmy, że Chrystus nie jest popularny w tym świecie. Jesteśmy świadomi, że kto Go naśladuje, musi się liczyć z niezrozumieniem, odrzuceniem i prześladowaniem. Nie jesteśmy zmuszani aby Jemu służyć i żyć dla Niego. Nie, to miłość Pana Jezusa pobudziła nas do ufności, poświęcenia i wierności. Nasze motto brzmi: "Życiem dla mnie jest Chrystus" (Fili. 1,21). Czy ty należysz do takich chrześcijan, których poświęcenie dla Chrystusa można porównać z poświęceniem Ittaja?

Tak samo, jak płonąca pochodnia w ciemną noc, tak poświęcenie Ittaja dla Dawida oświetla tę ciemną scenę. Wydaje się, że panowanie wymknęło się z rąk Dawida, gdy Absalom zorganizował bunt przeciwko niemu. 

W tej smutnej sytuacji jeszcze bardziej zadziwia nas poświęcenie Ittaja. Chociaż Dawid został odrzucony przez swój lud, a lojalność względem Absaloma stawała się coraz większa, Ittaj przyłączył się do Dawida. Nie pozwolił się od niego wypędzić, chciał iść za odrzuconym królem. Nie liczył się z kosztami i niebezpieczeństwami. Nie zastanawiał się także nad tym, co powiedzą i uczynią inni. Jego serce biło dla odrzuconego króla. Pozostanie z Dawidem było dla niego wielką chwałą.

Zachowanie Ittaja było tak zaraźliwe, że pociągnęło za nim 600 mężów. Wraz z rodzinami i małymi dziećmi przyłączyli się oni do Ittaja, gdy on był gotowy zaryzykować swoje życie dla Dawida. Kto z nich mógł przewidzieć na jakie niebezpieczeństwa będą narażeni uciekając z Dawidem?

Kiedy później doszło do rozstrzygającej walki przeciwko Absalomowi i jego armii, Ittaj przejął dowództwo nad 1/3 armii Dawida. Mężowie będący z Dawidem zwyciężyli w tej bitwie. Zwycięstwo to nie jest jednak dla nas w tym momencie najważniejszą sprawą. Najważniejszą jest przykład szczerego poświęcenia Ittaja, które skłoniło go do przyłączenia się do Dawida pomimo wielu przeszkód. Oby dzisiaj było więcej chrześcijan, którzy tak jak on, w pełnym oddaniu będą w swoim życiu naśladować Chrystusa.

Słowo Boże na dziś

"A na tym polega sąd, że światłość przyszła na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność, bo ich uczynki były złe". (Ewangelia Jana 1,9)

Zaproszenie

ZGROMADZENIA
Nd: 9:30 Wieczerza Pańska
11:00 Głoszenie Słowa Bożego
Wt: 18:30 Modlitwy i studium Słowa Bożego
Mikołów ul. Waryńskiego 42a