HalloweenZnów zbliża się 31 październik i ... Halloween. Na zachodzie Święto Reformacji już się znudziło i Kościół protestancki obchodzi teraz Halloween. W Polsce zwyczaj ten pojawił się w latach 90. i zadomowił chyba na dobre (przyp. tłum.). Halloween jest obchodzone głównie przez młodych ludzi, ale nie tylko. Czy my, chrześcijanie, powinniśmy w nim brać udział?

31 października ludzie będą zakładać maski z dyni, robić sobie krzykliwe, trupie makijaże, przyczepiać długie, czarne paznokcie oraz sztuczne rzęsy. To wszystko dlatego, że jest Halloween, stare, wywołujące grozę święto Celtów. Święto narodziło się w Irlandii, a w USA zostało entuzjastycznie zaakceptowane po tym, jak emigranci irlandzcy osiedlili się w Stanach Zjednoczonych. Obecnie zwyczaj ten przyjął się także w Europie Zachodniej.

 

Czy ktoś zdaje sobie jeszcze sprawę z tego, że ten zwyczaj kultywowany jest akurat w dniu Święta Reformacji? W dniu, o którym protestanci powinni myśleć z wdzięcznością, chociaż jesteśmy świadomi, że o wywodzącym się z protestantyzmu kościele czytamy w Księdze Objawienia 3,1: „…Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły”. Dla takich mężów wiary, jak Kalwin, Luter, Zwingli i inni, protestantyzm był ruchem pełnym życia. Jednak ruch ten bardzo szybko umarł bez Boga – nikt dzisiaj temu nie zaprzeczy, patrząc na Kościoły protestanckie, ich nauczanie i stan moralny. Z tego powodu musimy się wstydzić, gdyż i my jesteśmy chrześcijanami. W jednym artykule przeczytałem: reformacja jest „out”, Halloween jest „in”!


Według tradycji Celtów w nocy z 31 października na 1 listopada dusze zmarłych wychodzą z grobów. Jest to więc święto demonów i diabła. W Irlandii Celtowie czcili boga śmierci i wspominali zmarłych Ta noc w kalendarzu Celtów symbolizuje zmianę pory roku – z ciepłej na zimną i związana jest z przepowiadaniem przyszłości. Dlatego ludzie wówczas modlą się o pomyślność w nadchodzącym okresie roku.


Wszystkich Świętych – wszystkich bożków

Wszystko to związane jest ze świętem Wszystkich Świętych w dniu 1 listopada. Od 1100 lat Kościół katolicki obchodzi święto Wszystkich Świętych. W języku angielskim nazwa ta brzmi „All Hallows”, a dzień poprzedzający nazywa się „All Hallows' Eve”. Stąd więc wywodzi się Halloween. Noc z 31 października na 1 listopada straciła już swoje religijne znaczenie, świętowana jest jednak w dalszym ciągu, ale w inny sposób.
Używana przez przebierańców dynia cieszy się szczególnie złą sławą. Podobno druidzi (kapłani celtyccy) w dniu 31 października żądali dla swojego bożka złożenia ofiary z dzieci (obecnie temu się zaprzecza). Z dyni usuwano miąższ i wstawiano tam lampę. Oznaczało to żądanie złożenia ofiary z małego dziecka, w przeciwnym razie musiał umrzeć ktoś inny z członków rodziny. Dynia jest popularna do dzisiejszego dnia - nazywa się ją „błędnym ognikiem”.

Halloween jest czczeniem bożków i wywoływaniem duchów

W tym dniu znaczną rolę odgrywają także czarownice. One pomagają wygonić diabła, dlatego ludzie przebierają się za nie. Dopiero od niedawna do naszych drzwi pukają czarownice i duszki wyposażone w różnorodne, elektroniczne gadżety imitujące krew, aby przestraszyć innych. Ich celem jest otrzymanie nagrody w postaci słodyczy lub pieniędzy (tzw. „trick-or-treat”), jak to ma miejsce w przypadku dniu św. Mikołaja (tzw. mikołajki) czy w Dniu Świętego Marcina. Na szczęście kult bożków w dniu Halloween jest w Polsce stosunkowo młody, a wierzący chrześcijanie wystarczająco czujni, by konsekwentnie odrzucić te praktyki.

Biblia wyraża się jasno: „Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo” (Gal. 5,19-20).

Chrześcijanie powinni więc strzec się wszelkiego rodzaju bałwochwalstwa

W czasie, kiedy okultyzm cieszy się coraz większym powodzeniem, chrześcijanie powinni strzec się wszelkich takich praktyk. Może ktoś powie: „To tylko zabawa”. W rzeczywistości to święto prowadzi do okultystycznych seansów, a nierzadko do pijaństwa czy seksualnych ekscesów.

Halloween zawitało także do szkół. Dzieciom każe się przygotowywać maski z dyni itp. Czy nasze dzieci powinny brać udział w czczeniu duchów czy bożków? „Dzieci, wystrzegajcie się bałwochwalstwa” (1. Jana 5,21).

Słowo Boże na dziś

"Ja jestem dobry pasterz. Dobry pasterz życie swoje kładzie za owce". (Ewangelia Jana 10,11)

Zaproszenie

ZGROMADZENIA
Nd: 9:30 Wieczerza Pańska
11:00 Głoszenie Słowa Bożego
Wt: 18:30 Modlitwy i studium Słowa Bożego
Mikołów ul. Waryńskiego 42a